بازار بیوراکتورهای غشایی

سیر صعودی بازار بیوراکتورهای غشایی در سال‌های اخیر

امروزه به دلیل منابع محدود آبی و حجم بالای پساب‌ها، فناوری بیوراکتورهای غشایی در تصفیه فاضلاب‌ها مورد توجه قرار گرفته‌اند. واتک در این مقاله به دلیل اهمیت استفاده از بیوراکتورهای غشایی در تصفیه آب و فاضلاب‌، به بررسی بازار جهانی بیوراکتورهای غشایی و عوامل موثر بر آن می‌پردازد.

بیوراکتورهای غشایی

بیوراکتورهای غشایی

بیوراکتور غشایی چیست؟

بیوراکتور غشایی MBR ترکیبی از فیلتر غشایی و تصفیه بیولوژیکی است. سیستم بیوراکتورهای غشایی در صنعت تصفیه فاضلاب کاربردهای مختلفی دارد زیرا به جداسازی جلبک‌ها، باکتری‌ها و ذرات معلق از فاضلاب کمک می‌کند.

بازار بیوراکتور غشایی

ارزش بازار جهانی بیوراکتورهای غشایی (MBR) در سال ۲۰۱۶، ۸۱/۱ میلیارد دلار ارزش‌گذاری شد و اندیس CAGR  این بازار بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸، ۲۱/۱۵ درصد رشد داشته است.

بازار بیوراکتور غشایی(MBR) تحت تاثیر عوامل مختلفی از جمله کمبود عرضه آب و نگرانی‌های زیست‌محیطی در مورد دفع سرباره‌های صنعتی است. افزایش تصویب قوانین در فن‌آوری‌های مدیریت آب سازگار با محیط‌زیست در فاضلاب و صنعت باعث افزایش تقاضا برای MBR خواهد شد.

انتظار می‌رود افزایش ضایعات صنعتی در بخش دارویی، نفت و گاز، نساجی، ساخت و ساز، مواد غذایی و نوشیدنی و تولید خمیر کاغذ و کاغذ سبب رشد بازار بیوراکتورهای غشایی در طی  سال‌های آینده شود.

با توسعه صنعت داروسازی، تقاضای سوخت رشد می‌یابد. تقاضای شدید پالایشگاه‌ها یکی از مهم‌ترین محرک‌های بازار تصفیه آب بوده که به نوبه خود فرصت‌های گسترده‌ای در بازار بیوراکتورهای غشایی ایجاد می‌کند.

بازار بیوراکتور غشایی به احتمال زیاد در آینده نزدیک شتاب می‌گیرد، زیرا فناوری تصفیه فاضلاب از نظر اقتصادی با دوام و سازگار با محیط زیست است.MBR مزایای مختلفی از جمله بازده تخریب‌زدایی بالا و کیفیت عالی پساب ارائه می‌دهد که به نوبه خود صنعت MBR را گسترش می‌دهد.

انتظار می‌رود با افزایش آگاهی در مورد بهداشت مناسب در کشورهایی همچون برزیل، مکزیک و هند، تأسیسات تصفیه آب و فاضلاب شهری در سال‌های آینده در این کشورها ارتقا یابد.

افزایش تقاضای آب در نتیجه افزایش جمعیت، تصفیه فاضلاب را افزایش می‌دهد. علاوه بر این، کاهش آب شیرین و آشامیدنی در دسترس در درجه اول در خاورمیانه، آفریقا و چین، رشد اقتصادی بیوراکتورهای غشایی را به دنبال دارد.

با این حال، پیش‌بینی می‌شود که سرمایه‌گذاری اولیه بالا و هزینه‌های عملیاتی مانع از رشد محصول شود. علاوه بر این، افزایش ظهور رسوب در بیوراکتور غشایی احتمالاً گسترش بازار را مهار می‌کند. پیشرفت‌ فن‌آوری به منظور افزایش تولید، کاهش تشکیل لجن و ردپای آن، پتانسیل توسعه این صنعت خواهد بود.

برای محاسبه ارزش بازار، گزارشات درآمد حاصل از فروش MBRها را در نظر می‌گیرند. همچنین نمایه فروشندگان و تجزیه و تحلیل دقیق مربوط به هفت فروشنده برتر بازار را ارائه می‌دهند.

پارامترهای موثر بر بازار بیوراکتورهای غشایی

عوامل مختلفی بر بازار فناوری MBR تاثیرگذار است. در این بخش به مهم‌ترین پارامترهای تاثیرگذار بر بازار بیوراکتورهای غشایی می‌پردازیم.

ساختار بیوراکتورهای غشایی

غشای فیبر توخالی در مقایسه با سایر بیوراکتورها محصول غالب بوده و ۷/۸۷ درصد بازار جهانی را در سال ۲۰۱۶ به خود اختصاص داده است.

انتظار می‌رود تقاضای غشاهای فیبر توخالی در کاربردها و تاسیسات شهری با توجه به هزینه نگهداری و عملیاتی پایین و بهره‌وری بالا در واحد حجم و تراکم بسته‌بندی بالای آن در مقایسه با ورق‌های چندلوله‌ای و مسطح، شاهد رشد قابل توجهی باشد.

علاوه بر این، با افزایش جمعیت و شهرنشینی در مکزیک، ترکیه، چین، هند، تایلند و بنگلادش انتظار می‌رود که کاربرد‌های شهری و تقاضا برای فیبرهای توخالی در این کشورها افزایش یابد.

ارزش بازار بیوراکتور غشایی در سال‌های 2014 - 2025 (میلیون دلار)

ارزش بازار بیوراکتور غشایی در سال‌های ۲۰۱۴ – ۲۰۲۵ (میلیون دلار)

نوع بیوراکتور غشایی

اندیس CAGR بیوراکتورهای غوطه‌ور بین سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۵ به دلیل مصرف کم انرژی، راندمان تخریب‌زدایی بالا و رسوب کم شاهد افزایش قابل توجه ۸/۱۸ درصدی در مقایسه با بیوراکتورهای غشایی جریان جانبی است.

افزایش استفاده از بیوراکتورهای غشایی غوطه‌ور در صنعت نساجی، مواد غذایی و نوشیدنی‌ها، نفت و گاز، معدن، تولید برق، خمیر کاغذ و کاغذ با توجه به کیفیت پساب و تولید لجن پایین آن باعث توسعه این صنعت در سال‌های آینده خواهد شد.

کاربران بیوراکتورهای غشایی

پیش‌بینی می‌شود که بخش صنعتی شاهد رشد قابل توجه ۳/۱۹ درصدی اندیس CAGR بین سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۵ خواهد که در نتیجه افزایش استفاده از محصول در بخش‌های نفت و گاز، غذا و نوشیدنی، شیمیایی و دریایی باشد.

انتظار می‌رود افزایش هزینه‌های استخراج معادن در شیلی، پرو و ​​مکزیک به دلیل حمایت دولت از ترویج سرمایه گذاری شرکت هایی از جمله BHP Billiton ، Vale و Rio Tinto ارزش بازار بیوراکتورهای غشایی را افزایش دهد.

 درصد درآمد جهانی بازار بیوراکتور غشایی در سال 2016 بر حسب کاربرد

درصد درآمد جهانی بازار بیوراکتور غشایی در سال ۲۰۱۶ بر حسب کاربرد

پیش بینی می‌شود توسعه صنعت در ایالات متحده و کانادا به عنوان قطب تولیدی، نقش مهمی در افزایش استفاده از   بیوراکتورهای غشایی ایفا می‌کند.

علاوه بر این، ایجاد واحدهای جدید تولیدی برق در کشورهای خاورمیانه از جمله عربستان سعودی، ایران و اسرائیل با توجه به ابتکارات برای ارتقاء سرمایه‌گذاری‌ها، در آینده نفوذ بازار را گسترش می‌دهد.

منطقه‌ و جغرافیا

چین، سنگاپور و هند: پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که اندیس CAGR به دلیل استقرار عمده تولید مواد غذایی و نوشیدنی، نساجی و دارویی در چین، سنگاپور و هند، ۲۲ درصد افزایش را بین سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۵ نشان دهد. صنعتی‌سازی مداوم، افزایش جمعیت به همراه افزایش سرمایه‌گذاری‌های خارجی در بخش تصفیه فاضلاب صنعتی و شهری، توسعه صنعت را پیش‌بینی می‌کند.

چین: فراوانی مواد معدنی خاکی کمیاب، فولاد، مس و چشم‌انداز مثبت نسبت به صنعت معدن در چین نقش اساسی در افزایش استفاده از تصفیه لجن برای دفن زباله ایفا می‌کند.

هند: پیش‌بینی می‌شود طرح‌های مختلف دولتی در هند برای بهبود بخش مسکن از جمله “مسکن برای همه تا سال ۲۰۲۲” و “برنامه جدید برای جوان‌سازی و تحول شهری”، نفوذ پساب‌های فاضلاب شهری را افزایش دهد که به نوبه خود بازار بیوراکتورهای غشایی را تقویت می کند.

آمریکای شمالی و مکزیک: آمریکای شمالی بازار برتر مصرف بیوراکتورهای غشایی است و ۲۸ درصد از کل صنعت بیوراکتور غشایی را در سال ۲۰۱۶ به خود اختصاص داده است.

انتظار می‌رود حضور پرقدرت تولید داروسازی، مواد شیمیایی، مواد غذایی و نوشیدنی و خودرو در ایالات متحده و مکزیک باعث افزایش تقاضا برای خدمات تصفیه آب می‌شود.

علاوه بر این، دولت مکزیک با تصویب کنگره مکزیک در سال ۲۰۱۲ قانون جدید مشارکت عمومی خصوصی را تصویب کرد، که با هدف ارتقاء سرمایه‌گذاری از نظر بهسازی و استقرار جدید کارخانه‌های تصفیه آب و تأسیسات نمک‌زدایی در سطح داخلی انجام می‌شود. پیش‌بینی می‌شود این ابتکار مطلوب برای ارتقاء سرمایه‌گذاری در صنعت تصفیه آب تأثیر مثبتی بر بازار بیوراکتورهای غشایی داشته باشد.

رقبا و شرکت‌های صنعتی فعال در حوزه MBR

صنعت بیوراکتور جهانی غشایی (MBR) به دلیل حضور تولید کنندگان مختلف کوچک و بزرگ، ماهیتی بسیار پویا و رقابتی دارد که عامل موثری بر بازار بیوراکتورهای غشایی است.

شرکت‌های اصلی حاکم بر بازار بیوراکتورهای غشایی عبارتند از: Kubota ، Toray Industries،Koch Membrane Systems ، Evoqua Water Technologies LLC و میتسوبیشی ریون، United Envirotech Lt(سنگاپور)، Solutions & Technologies Water Veolia (فرانسه)، Degremont SA (فرانسه)، Wehrle Umwelt GmbH(آلمان)، GE Water & Process Technologies (US) و Koch Membrane Systems، Inc. (ایالات متحده).

انتظار می‌رود بازار MBR به دلیل افزایش سرمایه‌گذاری در فعالیت‌های تحقیق و توسعه، نوآوری محصول و افزایش ظرفیت های تولید، شاهد رقابت جدی در سال‌های آینده باشد.

فعالان کلیدی بازار با ایجاد مشارکت استراتژیک با بازیگران منطقه‌ای و ارائه تخصص تکنولوژیکی برای تصفیه فاضلاب‌های صنعتی در بخش‌هایی از جمله داروها، مواد غذایی و نوشیدنی و نفت و گاز بر افزایش سهم بازار خود و سودآوری متمرکز شده‌اند. این شرکت‌ها سعی در ورود به بازارهای کم نفوذ در مناطق در حال توسعه دارند.

شتابدهنده واتک، سعی دارد تا با ایجاد یک فضای فناورانه، بررسیبازار و عوامل موثر بر بازار بیوراکتورهای غشایی، راه را در راستای بهبود و ارتقا کیفیت آب و تصفیه پساب‌ها، هموار کند.