بازار جهانی تصفیه کننده‌های شیمیایی آب و فاضلاب

بررسی پارامترهای تاثیرگذار بر ارزش و روند بازار جهانی تصفیه‌کننده‌های شیمیایی آب و فاضلاب

امروزه به دلیل منابع محدود آبی و حجم بالای پساب‌ها، از تصفیه‌کننده‌های شیمیایی به طور چشمگیری در تصفیه فاضلاب‌ها استفاده می‌شود. واتک در این مقاله به دلیل اهمیت استفاده از مواد تصفیه‌کننده‌ی شیمیایی در تصفیه آب و فاضلاب‌، به بررسی بازار جهانی تصفیه‌کننده‌ها‌ی شیمیایی و عوامل موثر بر آن می‌پردازد.

بازار جهانی تصفیه کننده‌های شیمیایی آب و فاضلاب

بازار جهانی تصفیه کننده‌های شیمیایی آب و فاضلاب

رشد بازار جهانی مواد شیمیایی تصفیه‌کننده آب بین سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۴

یکی از مهم‌ترین عوامل محرک بازار، افزایش آلودگی آب‌های زیرزمینی و سطحی است. با این وجود، به احتمال زیاد کمبود آگاهی در مورد فن‌آوری‌های تصفیه آب با روش‌های شیمیایی، بازار را محدود می‌کند. پیش‌بینی می‌شود که اندیس CAGR بازار جهانی مواد شیمیایی تصفیه‌کننده آب بین سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۴ بیش از ۵ درصد رشد یابد و در سال ۲۰۲۳، ۲/۶ درصد با ارزش تقریبی ۵/۴۶ میلیارد دلار شود.

ارزش بازار مواد شیمیایی تصفیه آب با توجه به خوردگی و مهارکننده‌های خوردگی در سال ۲۰۲۳، ۱/۱۵ میلیارد دلار و  اندیس  CAGRآن ۴/۶ درصد تخمین زده می‌شود.

براساس گزارشی از تحقیقات BCC، رشد جمعیت، نگرانی از تمیز بودن آب و افزایش مقررات سختگیرانه دولت، همگی سبب پایداری رشد بازار مواد شیمیایی تصفیه آب می‌شود.

اندیس  CAGR بازار منطقه آسیا و اقیانوسیه مواد شیمیایی تصفیه‌کننده آب، در سال ۲۰۲۳، ۵/۶ درصد و با ارزش ۱۲ میلیارد دلار پیش‌بینی می‌شود. اندازه بازار توسط مهارکننده‌های خوردگی کنترل می‌شود و ارزش تخمینی آن در سال ۲۰۲۳، ۵/۶ میلیارد دلار و  اندیس  CAGR آن ۴/۶ درصد پیش‌بینی می‌شود.

اگرچه کشورهای در حال توسعه مانند چین و هند نقش اصلی را در رشد کلی بازار خواهند داشت، اما افزایش تقاضا به دلیل مقررات سختگیرانه و متعاقبا افزایش استفاده از مواد شیمیایی تصفیه آب در کشورهای توسعه یافته دیده می‌شود.

در این بازارها، سودآوری به دلیل ادامه استفاده از فناوری‌های پیشرفته تصفیه آب از جمله استفاده گسترده‌تر از غشاها در نمک‌زدایی و سایر کاربردها، مواد شیمیایی ویژه در تصفیه آب صنعتی و استفاده راحت‌تر از محصولات برای تصفیه آب است.

عوامل مختلفی بازار مواد شیمیایی تصفیه را به چالش می‌کشند. اصلی‌ترین عامل در میان آن‌ها فناوری‌های جایگزین تصفیه شیمیایی است که استفاده از مواد شیمیایی را به حداقل می‌رساند. سایر چالش‌ها شامل انقضا ثبت اختراع و ادغام بازار است.

بازار تصفیه‌کننده‌های شیمیایی آب و فاضلاب تحت تاثیر چه عواملی است؟

بازار مواد شیمیایی تصفیه آب و فاضلاب وابسته به نوع محصول، صنعت و کاربر نهایی و جغرافیا و منطقه است.

 نوع محصول

 • فلوکوله‌کننده
 • منعقدکننده
 • بیوسید و ضدعفونی‌کننده‌ها
 • عوامل کف‌زا
 • تنظیم کننده pH و سختی‌گیر
 • خوردگی و بازدارنده‌های خوردگی
 • سایر محصولات

بازار جهانی مواد شیمیایی تصفیه آب و فاضلاب برای تصفیه منعقدکننده و فلوکولانت‌ها، خوردگی و ممانعت‌کننده‌ها، بیوسیدها، تنظیم کننده pH و سایر موارد تا پایان سال۲۰۱۶، ۵/۲۶ میلیارد دلار ارزش‌گذاری شده است که نسبت به سال ۲۰۱۵، ۳/۳ درصد رشد داشته است.

تسلط بازدارنده‌های خوردگی بر  بازار تصفیه‌کننده‌های شیمیایی

از نظر نوع محصول، سهم عمده بازار را در سال ۲۰۱۵ بازدارنده‌های خوردگی و به ترتیب منعقدکننده‌ها و فلوکولنت‌ها و بیوسیدها به خود اختصاص دادند. پیش‌بینی می‌شود اندیس  CAGRبرای خوردگی و بازدارنده‌های خوردگی ۶/۴ درصد در بین سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۶  و به ارزش۴/۶ میلیون دلار افزایش یابد. به منظور جلوگیری از فرایند خوردگی خطوط لوله‌کشی، با افزایش طول عمر و بازده فرآیند، از بازدارنده‌های خوردگی در حجم بالا در صنایع استفاده می‌شود.

سهم پیش‌بینی شده محصولات مختلف بر بازار جهانی تصفیه‌کننده‌های شیمیایی بین سال‌های 2016تا 2026

سهم پیش‌بینی شده محصولات مختلف بر بازار جهانی تصفیه‌کننده‌های شیمیایی بین سال‌های ۲۰۱۶تا ۲۰۲۶

 

صنعت و کاربر نهایی

 • تولید برق
 • نفت و گاز
 • ساخت مواد شیمیایی
 • معدن و فرآوری مواد معدنی
 • شهرداری
 • مواد غذایی و آشامیدنی
 • خمیر کاغذ و کاغذ
 • و سایر صنایع

پیش‌بینی می‌شود دسترسی محدود به آب برای کاربردهای صنعتی از رشد مواد شیمیایی تصفیه آب مورد استفاده در صنایع تولیدی، به ویژه در بخش‌های نفت و گاز، نیرو و معدن حمایت می‌کند. این سه بخش در مجموع تقریبا ۴۹ درصد سهم درآمد بازار جهانی مواد شیمیایی تصفیه آب و فاضلاب را به خود اختصاص داده‌اند.

توسعه واحدهای تصفیه‌خانه فاضلاب مرکزی برای تولیدکنندگان در مقیاس کوچک و متوسط​​، بازیافت فاضلاب با دستیابی به پساب صفر و فرآیندهای پیشرفته تصفیه بیولوژیکی فاضلاب برخی از روندهای برجسته در بازار جهانی مواد شیمیایی تصفیه آب و فاضلاب است.

تسلط صنعت نیرو بر بازار

در سال ۲۰۱۸، صنعت نیرو سهم عمده بازار را به خود اختصاص داده بود.

نیروگاه‌های تولید برق برای انجام کارهای روزانه خود نیاز به آب دارند. به طور معمول نیروگاه‌های هسته‌ای و سوخت‌های فسیلی روزانه تقریبا ۱۹۰ میلیارد گالن آب مصرف می‌کنند. به طور مشابه، نیروگاه‌های زمین گرمایی برای عملیات روزانه به ۲ میلیارد گالن آب یا بیشتر نیاز دارند. همچنین نیروگاه‌های برق آبی برای تولید نیرو مستقیماً از آب استفاده می‌کنند.

صنعت تولید برق یکی از مهم‌ترین منابع تولید فاضلاب صنعتی است. فاضلاب آن‌ها حاوی مقادیر قابل توجهی ناخالصی‌های فلزی سمی، مانند سرب، جیوه، آرسنیک، کروم و کادمیوم است.

این ناخالصی‌ها اگر به طور مناسب تصفیه نشود، می‌توانند آسیب‌های قابل توجهی به محیط زیست وارد کنند. بنابراین، صنعت تولید برق نیاز به مواد شیمیایی برای تصفیه آب دارد.

با افزایش روزافزون نیاز به نیرو در سراسر جهان، تقاضا برای مواد شیمیایی تصفیه آب به احتمال زیاد در آینده افزایش می‌یابد. از این رو پیش‌بینی می‌شود صنعت برق در آینده بر بازار مسلط شود.

جغرافیا و منطقه

 • آسیا- اقیانوسیه
 • آمریکای شمالی
 • اروپا
 • آمریکای جنوبی
 • خاورمیانه
 • آفریقا

تسلط آسیا و اقیانوسیه بر بازار

آسیا و اقیانوسیه به دلیل تقاضای زیاد کشورهایی مانند چین و ژاپن بر بازار جهانی مواد شیمیایی تصفیه‌کننده آب در سال ۲۰۱۸ حاکم شدند.

رشد سریع اقتصادی و شهرنشینی در چین احتمالاً باعث رشد برخی صنایع مانند شهرداری، شیمیایی، مواد غذایی و آشامیدنی، نفت و گاز و صنعت تولید برق شده که به نوبه خود احتمال تقاضا برای مواد شیمیایی تصفیه آب را افزایش می‌دهد.

علاوه بر این، بیشتر جمعیت چین برای تامین آب آشامیدنی از منابع آب زیرزمینی استفاده می‌کنند که یا تصفیه نشده‌اند یا به طور صحیح تصفیه نشده‌اند. بنابراین، نیاز به مواد شیمیایی تصفیه آب افزایش می‌یابد.

در هند کارخانجات تولید مواد شیمیایی افزایش یافته است و همچنین بخش تولید برق در هند به طور مداوم در حال تحول است.

از این رو، احتمالاً آسیا و اقیانوسیه در دوره پیش‌بینی بر بازار مسلط است.

پیش‌بینی می‌شود منطقه آمریکای شمالی به دلیل پایگاه صنعتی بزرگ، درآمد بالای یکبار مصرف انبوه و سطح بالای زندگی آن‌ها، بزرگترین بازار مواد شیمیایی تصفیه آب را بین سال‌های۲۰۱۷ تا ۲۰۲۲   داشته باشد. اما پیش‌بینی می‌شود که بازار مواد شیمیایی تصفیه آب آسیا و اقیانوسیه بالاترین حجم را به دلیل بالا رفتن سطح زندگی توده‌ها در منطقه که منجر به افزایش تقاضا برای آب آشامیدنی با کیفیت می‌شود و اقدامات و سیاست‌های مختلف دولت برای جذب سرمایه‌گذاری از شرکت‌های مختلف بین المللی که باعث تقویت رشد بازار مواد شیمیایی تصفیه آب آسیا و اقیانوسیه می‌شود به خود اختصاص دهد.

سهم پیش‌بینی شده منطقه و جغرافیای مختلف از بازار جهانی تصفیه‌کننده‌های شیمیایی بین سال‌های 2016تا 2026

سهم پیش‌بینی شده منطقه و جغرافیای مختلف از بازار جهانی تصفیه‌کننده‌های شیمیایی بین سال‌های ۲۰۱۶تا ۲۰۲۶

نکات کلیدی

 • انتظار می‌رود رشد تقاضای نیرو و کاربردهای صنعتی، سبب رشد بازار شود.
 • تغییر تمرکز به سمت مواد شیمیایی سبز احتمالا فرصت‌هایی را برای رشد بازار در آینده فراهم می‌کند.
 • انتظار می‌رود آسیا و اقیانوسیه در آینده بر بازار مسلط شود.

چشم انداز رقابتی

بازار مواد شیمیایی تصفیه آب تا حدی تثبیت شده است زیرا بازار بین چند شرکت تقسیم شده است. از گردانندگان اصلی بازار می‌توان به Ecolab ، Kemira ، Solenis و Water Kurita اشاره کرد.

شتابدهنده واتک، سعی دارد تا با ایجاد یک فضای فناورانه، آشنایی و بررسی بازار تصفیه‌کننده‌های شیمیایی آب و فاضلاب، مسیر توسعه را در راستای بهبود و ارتقا کیفیت آب و زندگی، هموار کند.