بازار جهانی ژنراتورهای ازن

ازن و ژنراتور ازن چیست؟

امروزه به دلیل منابع محدود آبی و حجم بالای پساب‌ها، از ضدعفونی آب به طور چشمگیری در تصفیه آب و فاضلاب‌ استفاده می‌شود. شتابدهنده واتک در این مقاله به دلیل اهمیت استفاده از ژنراتورهای ازن در ضدعفونی آب، به بررسی بازار جهانی ژنراتورهای ازن و عوامل موثر بر آن می‌پردازد.

بازار جهانی ژنراتورهای ازن

بازار جهانی ژنراتورهای ازن

ازن یک گاز طبیعی در اتمسفر است که از سه اتم اکسیژن تشکیل شده است. ازن یک گاز سمی بسیار ناپایدار و واکنش‌پذیر است که با سایر گازهای موجود در هوا ترکیب می‌شود. ازن موجود در استراتوسفر از موجودات زنده در برابر اشعه مضر ماوراء بنفش (UV) خورشید محافظت می‌کند، در حالی که ازن در سطح زمین برای سیستم تنفسی سمی و مضر است.

ژنراتور ازن وسیله‌ای است که ازن را درون هوا منتشر می‌کند. مزیت ژنراتور ازن تمیز کردن هوا در اتمسفر بدون استفاده از مواد شیمیایی است. این ماده می‌تواند باکتری‌ها، ویروس‌ها و انواع بوها را از بین برده و محل را ضدعفونی ‌کند.

بازار جهانی ژنراتور ازن

بازار جهانی ژنراتورهای ازن در سال ۲۰۱۷ بالغ بر ۵۴/۸۲۱ میلیون دلار بوده و پیش‌بینی می‌شود که اندیس  CAGR آن تا ۶/۸ درصد تا سال ۲۰۲۶رشد داشته باشد و به ۲۶/۱۷۲۴میلیون دلار برسد.

نیرو محرکه‌های اصلی رشد بازار ژنراتورهای ازن شامل افزایش تقاضا برای سیستم‌های تصفیه هوا، شهرنشینی سریع، صنعتی شدن و قوانین شدید دولتی است. با این حال، قیمت بالای محصولات مانع از تولید ژنراتور ازن می‌شود.

تولید ازن عمدتا برای تصفیه آب و تصفیه و خالص‌سازی هوا مورد استفاده قرار می‌گیرد. تصفیه آب به تنهایی بیش از سه چهارم کل بازار تولید ازن را شامل می‌شود.

همچنین از ازن برای تصفیه ضایعات و پساب‌های زیستی استفاده می‌شود. استفاده از ازن برای تصفیه فاضلاب باعث کاهش مصرف انرژی و تصفیه شیمیایی می‌شود و در به حداقل رساندن هزینه تصفیه‌خانه‌های زباله کمک می‌کند.

کاربرد دیگر ازن به عنوان ضدعفونی کننده است. ضدعفونی با ژنراتورهای ازن یک راه حل مقرون به صرفه و سازگار با محیط زیست در مقایسه با روش‌های معمول ضدعفونی با استفاده از مواد شیمیایی سمی است.

در ضدعفونی با ژنراتورهای ازن فقط از الکتریسیته و اکسیژن استفاده می‌شود و بنابراین جایگزین ایمن‌تر و مناسب روش‌های سنتی است.

عوامل موثر بر بازار جهانی ژنراتورهای ازن

عوامل مختلفی بر بازار جهانی ژنراتورهای ازن موثر است که شامل فناوری، کاربرد و صنعت مصرف کننده نهایی و جغرافیای منطقه است.

فناوری ژنراتور ازن

بازار جهانی ژنراتور ازن بر اساس فناوری به موارد زیرتقسیم می‌شود.

 • ژنراتور ازن تخلیه کرونا
 • ژنراتور ازن پلاسما سرد
 • الکترولیز
 • ماوراء بنفش

فناوری‌های اصلی ژنراتور ازن شامل ژنراتور ازن پلاسما سرد و ژنراتور ازن تخلیه کرونا است. در روش پلاسما سرد، گاز تا حدی یونیزه و در دمای اتاق ایجاد می‌شود. یونیزاسیون بین دو الکترود صورت می‌گیرد که توسط یک عایق از یکدیگر جدا می‌شوند.

در روش تخلیه کرونا، ازن با هدایت هوا به داخل لوله تخلیه کرونا تولید می‌شود. این کار با اعمال یک میدان الکتریکی قوی انجام می‌شود. از روش تخلیه کرونا معمولا برای کاربردهای صنعتی استفاده می‌شود.

براساس فناوری، ژنراتورهای ازن پلاسما سرد سهم قابل توجه بازار را به خود اختصاص داده است.

کاربردهای ژنراتور ازن

کاربردهای ژنراتورهای ازن را می‌توان به چند دسته اصلی تقسیم کرد:

 • پرورش آبزیان
 • تجهیزات آزمایشگاهی
 • کاربردهای پزشکی
 • تصفیه آب آشامیدنی
 • نیمه هادی
 • استخرهای شنا
 • سایر کاربردها

تصفیه آب آشامیدنی با ۴/۷۴ درصد سهم بازار ژنراتورهای ازن در سال۲۰۱۷ بزرگترین بخش بازار را از نظر کاربرد به خود اختصاص داده است و پیش‌بینی می‌شود اندیس CAGR آن ۶/۵ درصد بین سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۵ افزایش یابد.

صنعت و کاربر مصرف کننده نهایی ژنراتور ازن

صنایعی که از ژنراتورهای ازن استفاده می‌کنند عبارتند از:

 • نساجی
 • نیمه‌هادی‌ها
 • داروسازی و بهداشت و درمان
 • صنعت کاغذ و خمیر کاغذ
 • غذا و نوشیدنی
 • ساخت و ساز
 • اتومبیل

منطقه جغرافیایی ژنراتور ازن

باتوجه به قوانین دولتی و زیست محیطی حاکم در مناطق مختلف جغرافیایی، میزان تقاضای استفاده از ژنراتورهای ازن متفاوت است. بیشترین مصرف این فناوری را به ترتیب عبارتند از:

 • آمریکای شمالی
 • اروپا
 • آسیا و اقیانوسیه
 • آمریکای مرکزی و جنوبی
 • خاورمیانه و آفریقا

بازارهای اصلی تولید ژنراتورهای ازن در سال ۲۰۱۷ به ترتیب چین، اروپا و آمریکای شمالی با ۱۴/۲۹، ۱۶/۲۶ و ۵۳/۲۲ درصد بازار جهانی است. سایر کشورها میزان تولید کمتری دارند. از نظر جغرافیایی، چین با حدود ۵۱/۲۵ درصد از حجم مصرف جهانی در سال۲۰۱۷، بزرگ‌ترین بازار مصرف جهانی ژنراتورهای ازن را به خود اختصاص داد.

اقتصادهای نوظهورآلمان، فرانسه، ایالات متحده و کانادا سهم قابل توجهی از بازار دارند.

در سال‌های فعلی و آینده منطقه آسیا اقیانوسیه بر بازار ژنراتور ازن مسلط خواهد شد است. علت این رشد بازار، افزایش نرخ صنعتی شدن و گسترش چشمگیر صنایع تولیدی و ساختمانی در چین و هند است.

افزایش درآمد طبقه متوسط ​​جامعه در کشورهایی مانند هند و چین سبب رشد بازار در منطقه آسیا و اقیانوسیه است و اندیس  CAGRآن‌ها رشد بالایی خواهد داشت.

بازار جهانی ژنراتور ازن در سال ۲۰۱۸، ۴۵۰ میلیون دلار آمریکا ارزش داشته و تا پایان سال ۲۰۲۵ به ۵۶۰ میلیون دلار آمریکا می‌رسد که اندیس CAGR آن ۲/۳ درصد بین سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۵ رشد خواهد کرد.

بازار جهانی ژنراتورهای ازن بر حسب منطقه جغرافیایی در سال‌های ۲۰۲۶-۲۰۱۷

بازار جهانی ژنراتورهای ازن بر حسب منطقه جغرافیایی در سال‌های ۲۰۲۶-۲۰۱۷

فاکتورهای رشد و محدود کننده بازار ژنراتورهای ازن

در چند سال گذشته، میزان رشد جمعیت بسیار قابل توجه است، به همین دلیل آلودگی هوا در جو همراه با میزان بالای انتشار گازهای گلخانه‌ای، ازن استراتوسفر را نابود کرده است. با توجه به این عامل و افزایش بیماری‌ها، تقاضا برای سیستم‌های تصفیه هوا بویژه ژنراتورهای ازن افزایش یافته است.

عوامل دیگر رشد بازار، صنعتی شدن سریع و شهرنشینی در کنار افزایش قدرت هزینه مصرف‌کنندگان است. تقاضای زیادی برای تولید ازن در صنایع مختلف مانند ساخت و ساز، مراقبت‌های بهداشتی، خودرو و مواد غذایی و آشامیدنی وجود دارد.

قوانین و مقررات سختگیرانه‌ای که توسط نهادهای محیط زیست و دولت‌ها برای کاهش انتشار آلوده‌کننده‌ها صادر شده است، باعث رشد بازار می‌شود.

عامل محدودکننده رشد بازار ژنراتورهای ازن، افزایش قیمت محصولات است.

شرکت‌های تولید کننده ژنراتور ازن

از عامل‌های اصلی تولید کننده و تاثیرگذار بر بازار ژنراتور ازن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

Absolute Systems Inc, Air Tree Ozone Technology, Biozone Corporation, Chemtronics, Corotec, Daikin Industries Ltd, Daikin Industries Ltd, Del Ozone Holding Company Inc, EBARA Technologies Inc, Electrolux, Enviro rental Products Ltd,

ESCO International Ltd, Fuji Electric Co Ltd, International Ozone Technologies Group Inc, Mitsubishi Electric Corp, Ozocan Corp, Ozone Tech Systems OTS AB, Pacific Ozone Technology Inc, Pinnacle Ozone Solutions LLC, RGF Environmental Group Inc, Sharp Corporation, Suez SA and Toshiba.

شتابدهنده واتک سعی دارد تا با ایجاد یک فضای فناورانه، آشنایی و بررسی بازار ژنراتورهای ازن، مسیر توسعه را در راستای بهبود و ارتقا کیفیت آب و زندگی، هموار کند.